•  (۲۰ خط) 
  •  021-44 696 697
  • خط ویژه: 
  •  info@taningasht.com

اطلاعات کشور ترکیه

ترکیه
تصویری از کشور ترکیه

درباره تركيه:

با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سده گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) تأسیس شد.

جغرافيا:

ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه ‌است.

ترکیه در جنوب باختر قاره آسیا قرار گرفته‌است. منطقه جغرافیایی که ترکیه در آن قرار دارد آناتولی و آسیای کوچک (آسیای صغیر) نیز نامیده می‌شود.

دين:

ترکیه حدود ۷۶ میلیون تن (برآورد ۲۰۱۳) جمعیت دارد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. با این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند

زبان:

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی (۱۹۲۳) با خط لاتین نوشته می‌شود. ترکیه در میانه دو فرهنگ شرقی و غربی قرار دارد هرچند فرهنگ این کشور به شرق بسیار نزدیکتر است تا به غرب.

جاذبه هاي گردشگري:

مسجد ايا صوفيه استانبول:

ايا صوفيه يا حاجيا صوفيا کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور  کنستانتین اول ساخته شد پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده‌ است. 

.مسجد سلطان احمد:

(مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده‌است. این شهر که در زمان امپراطوری عثمانی طی سالهای ۱۴۵۳ تا ۱۹۲۳ پایتخت این کشور بوده‌است هم اکنون بزرگترین شهر ترکیه است. این مسجد یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است. این مسجد به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در )طراحی داخلی به «مسجد آبی» شهرت دارد.

برج دختر :

برج دختر در نقطه ای از دریا جایی که دو قاره آسیا و اروپا به یکدیگرمنتهی می شوند قرار دارد،قلع دختر با موقعیت و شکوه بی نظیر و قدمت تاریخی بیش از 2500 سال ، داستانها و حکایتهای بسیاری دارد که سالهاست بین مردم رواج دارد:

مينيا تورك استانبول

پارک مینیاتوری ترکیه (مینیاتورک) در دنیا از نظر مساحت موجود برای ماکت و مدت زمان اجرا و پایان پروژه دارای رتبه تخست در جهان میباشد و در حفیفت یک شهر مینیاتوری است 

هفت برج يديكوله استانبول:

دروازه با شکوهی که در نزدیکی ساحل دریای مرمره که از آن به عنوان دروازه باشکوه شهر استانبول یاد میشد دروازه ای است که پیش از این مختص تشریفات امپراطور بود و همچون مدال افتخاری بین دو برج مرمر قرار داشت و سپاهیان و لشگریان که فاتح از جنگ برمیگشتند، از این دروازه وارد شهر میشدند.

كاخ چراغان: 

زیباترین مکانهای تنگه خلیج برای ساختن کاخ و قصر سلاطین و دولتمردان اختصاص یافته بود . در طول زمان بسیاری از آنها از بین رفته است . چراغان که کاخ بزرگی است در سال 1910 سوخته است

كاخ هاي دلما باغچه: 

کاخ دلما باغچه ترکیبی از هنر اروپایی بوده و در بین سالهای 1856-1843 ساخته شده است . این کاخ از آثار معمار سلطان عبدالمجید لعینی کارابیت بالیان میباشد. سلاطین عثمانی در هر دوره کاخ های بسیاری داشتند لیکن کاخ اصلی یعنی توپکاپی پس از تکمیل کاخ های دلما باغچه ترک شده است . کاه دلما باغچه 3 طبقه و بصورت قرینه است .

جزيره بيوك آدا: 

مشهورترین جزیره استانبول جزیره بیوک آدا یا پرنسس است .جالب است بدانید چیزی که باعث شهرت این جزیره شده استفاده از کالسکه به جای ماشین و موتور است .وجود 4 هتل در این جزیره که در ماه های تابستان از مسافرین پذیرایی میکنند سبب میشود مسافران برای اقامت شبانه هم مشکلی .نداشته باشند

عجایب ترکیه

آشنایی با عجایب ترکیه

شاید عبارت "عجایب ترکیه" تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما هرکس نام این عجایب به گوشش خورده و توصیف زیبایی ها و اعجاب انگیزی شان را شنیده باشد سودای از نزدیک دیدنشان را در سر خواهد پروراند.

کاپادوکیا

کاپادوکیا ضیافت خارق العاده ای از طبیعت است که فراتر از تخیلات، خوان زیبایی های خود را برای میهمانانش گسترده است. کاپادوکیا، "سرزمین اسبهای زیبا"، جایی که زمین در اثر میلیون ها سال فرسایش به شکلهای عجیب و فانتزی در آمده، سرزمین باستانی پهناوری در آسیای صغیر است که امروزه محل اعجاب انگیزترین مناظر طبیعی ست و بخش هایی از چند استان را شامل می شود. از جاذبه های گردشگری کاپادوکیا می توان به بازدید از دودکش های پریان، شهر مصطفی پاشا و کلیساهای زیبایش، دره کبوتر، موزه فضای باز گورمه، تجربه فراموش نشدنی بالن سواری روی مناظر بی نظیر و بازدید از شهرهای زیرزمینی اشاره کرد. شهرهای زیرزمینی منطقه کاپادوکیا آنقدر جالب و سحر آمیزند که دیدنشان تخیل را چنان فعال میکند که گویی آدم های ساکن این شهرها را به چشم می بینید. اکتشاف بسیاری از این شهرها که معمولا در هشت- نه طبقه کوه های آتشفشانی حفر شده اند هنوز ادامه دارد.

افسوس

از آثار باستانی باقیمانده در افسوس می توان به معبد آرتمیس، تماشاخانه بزرگ و کوچک، کتابخانه سلسوس، معبد هادریان، کاخ شورا و چندین کلیسا و مسجد اشاره کرد.

افسوس خود به تنهایی دنیایی است که برای تماشایش باید سراپا چشم و در گذشته اش غرق شد. فواره باستانی تریتون که یادآور اسطوره های یونانی است در نیمه اول قرن سوم میلادی ساخته شده است. شهر هیراپولیس که بقایای حکمرانی رومیان باستان را در خود دارد، مملو از معابد و ساختمان های مذهبی و موزه های آثار باستانی است. همچنین آشپزی منحصر به فرد هیراپولیس، شما را مجذوب غذاهای خوش آب و رنگ و خوشمزه خودش می کند.

حمام رومی با سه حجره سرپوشیده، کتابخانه مجاور دیوار شرقی اش و ورزشگاهی سرباز یکی از بزرگترین سازه های هیراپولیس بوده است که الهام بخش ساخت موزه هیراپولیس در سال 1984 شدند.

پاموکاله

و اما چشمه های پالوکامه! این استخرهای طبیعی و سرزمین آهکی پنبه مانند، به واقع شبیه به سرزمین عجایب است.

پاموکاله به معنای قلعه پنبه ای است و در طول هزاران سال منظره شگفت انگیز و چشمه های آبگرم با خاصیت درمانی اش دل های زیادی را شیفته خود کرده است.

همچون پا گذاشتن در مکانی مقدس، برای رسیدن به این حوضچه ها، باید مسیری شگفت انگیز را بر صخره های آهکی برفگون با پای پیاده پیمود.

قونیه

در قونیه، رقص سماع، به جای مانده از زمان مولوی بزرگ، به همراه قبر مولانا از رویدادها و مکان هایی است که حتما از دیدنش لذت خواهید برد و به همراهش سفری به عالم معنا خواهید کرد.

 

اینستاگرام
Instagram.com/taningasht
کانال رسمی تلگرام
@taningasht