اسکیل ورکر کانادا

اسکیل ورکر (Skilled Worker) کانادا چیست؟

اسکیل ورکر (Skilled Worker) کانادا یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت به کانادا برای کسانی است که در یک زمینه خاص مهارت دارند و تجربه کافی در این زمینه دارند. کشور کانادا برای پیشبرد برنامه‌های رشد و توسعه خود اقدام به استخدام نیرو های کاری ماهر از دیگر کشورها می کند و به آنها امکان اقامت دائم و مهاجرت را می دهد. افرادی که قصد استفاده از این گزینه را دارند باید در زمینه کاری خود مهارت کافی داشته باشند و سابقه کاری آنها هم مرتبط باشد.

با توجه به اینکه استفاده از برنامه اسکیل ورکر کانادا برای افراد مختلف متفاوت است در این مطلب در مورد انواع برنامه ها و شرایط استفاده از آنها صحبت خواهیم کرد.

اسکیل ورکر (Skilled Worker) کانادا چیست؟

اسکیل ورکر یک نوع برنامه مهاجرتی خاص تعریف شده از طرف کشور کانادا است تا افراد دارای تجربه کاری و مهارت تخصصی در یک زمینه خاص را جذب کنند. این برنامه که تحت عنوان نیروی کار ماهر هم شناخته می شود برای پذیرش مهاجران حرفه ای طراحی شده و در حقیقت می‌خواهند از این طریق رشد اقتصادی و نیازهای بازار خود را تامین کنند.

افرادی که قصد استفاده از برنامه اسکیل ورکر کانادا را دارند باید به شکل‌های مختلف مهارت خود را ثابت کنند. برای این افراد سیستم امتیاز بندی تحت عنوان اکسپرس انتری تعریف می شود که با توجه به مهارت فرد در هر بخش امتیازاتی به فرد داده می شود. اگر فرد مورد نظر در این سیستم امتیاز بندی بتواند حداقل های مورد نیاز کشور کانادا را فراهم کند امکان استفاده از این برنامه برای او فراهم شده و شرایط گرفتن ویزای کانادا برای او فراهم می شود.

انواع برنامه اسکیل ورکر کانادا

کشور کانادا برنامه های متفاوت و متنوعی برای جذب نیروی کار ماهر دارد. به طور کلی در این کشور چندین برنامه اسکیل ورکر تعریف شده که هر کسی با توجه به شرایط خود و شناختی که دارد می‌تواند یکی از آنها را انتخاب کند. بنابراین در ادامه تلاش می‌کنیم که هر کدام از آنها را به صورت جداگانه معرفی کنیم:

برنامه اسکیل ورکر فدرال

این برنامه به طور ویژه برای جذب نیروی کار ماهر در تمامی استان های کشور کانادا تعریف شده و تنها در مورد استان کبک کاربرد ندارد. افرادی که در یک زمینه خاص مهارت دارند یا تجربه کاری آنها به شکلی است که می توانند در کشور کانادا فعالیت کنند می توانند از این برنامه استفاده کنند.

سیستم اکسپرس انتری

این سیستم در حقیقت یک نوع سیستم پایش مهاجران برای استفاده از برنامه نیروی کار ماهر است. در این سیستم هر کدام از افراد درخواست مهاجرت خود را ثبت می کنند و با توجه به مهارت هایی که دارند از امتیازات مختلفی دریافت می کنند. اگر فرد بتواند در این سیستم حداقل امتیازهای لازم را کسب کند مجوز ورود به خاک کانادا به او داده می‌شود و امکان استفاده از برنامه اسکیل ورکر فدرال را خواهد داشت.

برای استفاده از سیستم اکسپرس انتری باید موارد زیر را انجام دهید:

ابتدا در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ثبت نام کنید که ثبت نام آن به صورت آنلاین بوده و لازم است که رزومه کاری خود را در آن وارد کنید.

امتیازات متقاضیان با توجه به معیارهای امتیاز بندی در اینجا مشخص می‌شود. در حقیقت این سیستم مشخص می کند که چه کسانی امکان استفاده از برنامه اسکیل ورکر را دارند.

در نهایت برای افراد واجد شرایط دعوت نامه هایی ارسال می شود و امکان استفاده از این برنامه برای آنها فراهم می شود.

امتیازات اسکیل ورکر فدرال کانادا چگونه محاسبه می شود؟

احتمالاً خیلی دوست دارید بدانید که شما به عنوان مهاجر و با توجه به رزومه ای که دارید در سیستم اکسپرس انتری چه امتیازی به دست می آورید؟ به طور کلی کشور کانادا برای استفاده از این برنامه چندین معیار در نظر گرفته که همه آنها برای داشتن زندگی مناسب در این کشور ضروری هستند. بنابراین شما می توانید با توجه به هر کدام از موارد زیر در مورد پذیرفته شدن در این برنامه تصمیم بگیرید:

شرایط سنی

در این برنامه بالاترین امتیاز ممکن برای افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال در نظر گرفته شده که ۱۲ امتیاز است. معمولا افراد بالاتر از ۴۷ سال در این برنامه هیچ امتیازی نمی گیرند و برای افراد بالاتر از ۳۵ سال هم شرایط دیگری در نظر گرفته شده است.

میزان تحصیلات

طبق برنامه اسکیل ورکر فدرال هر فرد می‌تواند از طریق تحصیلات خود ۲۵ امتیاز بدست بیاورد. افرادی که مدرک دکترای تخصصی داشته باشند در این برنامه ۲۵ امتیاز دریافت می‌کنند و کمترین امتیاز ممکن هم به افراد دارای مدرک دیپلم تعلق میگیرد.

شرایط سابقه کاری

استفاده از برنامه نیروی کار ماهر در کشور کانادا به میزان مهارت و تجربه فرد بستگی دارد. برای تجربه کاری حداکثر ۱۵ امتیاز در نظر گرفته شده و کسانی که تنها یک سال سابقه کار داشته باشند می توانند ۵ امتیاز از این سیستم دریافت کنند. بالاترین امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری برای سابقه کار مربوط به ۶ سال است که ۱۵ امتیاز به آن تعلق می گیرد و کسانی که چهار یا پنج سال سابقه کاری داشته باشند می‌توانند ۱۳ امتیاز دریافت کنند.

مهارت زبان

کشور کانادا برای موفقیت در برنامه اسکیل ورکر کانادا مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی را در نظر گرفته که بالاترین امتیاز آن ۲۸ امتیاز است. بیشترین امتیاز به کسانی داده می‌شود که بالاترین سطح زمان یعنی سطح CLB را داشته باشند. در ضمن کسانی که سطوح پایین تر از ۷ را داشته باشند امکان استفاده از برنامه نیروی کار ماهر کانادا را نخواهند داشت.

پیشنهاد کاری یا معرفی نامه از طرف کارفرما

یکی از معیارهایی که می‌تواند امتیازات شما را در سیستم اکسپرس انتری بالا ببرد این است که از طرف کارفرما درخواست یا پیشنهاد کار داشته باشید. اگرچه تاثیر این موضوع چندان زیاد نیست، اما حداقل ۱۰ امتیاز دارد و این می‌تواند نقطه ضعف شما را در سایر موارد پوشش دهد.

سازگاری با زندگی در کشور کانادا

وقتی که امکان استفاده از برنامه اسکیل ورکر کانادا برای شما فراهم می شود مسئولین این کشور ترجیح می دهند که شما را به عنوان یک نیروی کار دائمی داشته باشند. معیارهای مختلفی برای سازگاری وجود دارد که همراه بردن خانواده یا تسلط آنها به زبان انگلیسی در این امتیاز بندی تاثیر گذار است. کلی برای این بخش از برنامه هم ۱۰ امتیاز در نظر گرفته شده است.

به عنوان جمع بندی این بخش کسانی که به فکر استفاده از اسکیل ورکر فدرال کانادا هستند باید از ۱۰۰ امتیاز ممکن حداقل ۶۷ امتیاز به دست بیاورند.

برنامه نامزدی استانی

برنامه نامزدی استانی دقیقاً مشابه با برنامه اسکیل ورکر فدرال است و برای گرفتن ورودی آن باید از سیستم اکسپرس انتری استفاده کنید. چیزی که در اینجا وجود دارد این است که شما برای هر کدام از استانهای کانادا درخواست اقامت داده باشید ممکن است تغییراتی در این برنامه‌ها به وجود آید و سیستم امتیاز بندی آن هم تغییر کند. به همین دلیل در این مطلب نمی توانیم به طور کامل همه استان ها را توضیح دهیم و توصیه ما این است که حتماً با کارشناسان ما در گروه طنین گشت تماس بگیرید تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

اما به طور کلی باید همانند برنامه های قبلی یک پروفایل در اکسپرس اینتری برای خود ایجاد کنید و در آن مشخص کنید که به دنبال استفاده از برنامه استانی هستید. در این مرحله از شما خواسته می شود که شماره پروفایل اکسپرس انتری و کد اعتبار سنجی شخص جویای کار را در اختیار آنها قرار دهید و مشخصات و رزومه خود را در این سیستم وارد کنید.

برای استفاده از این سیستم باید درخواست گرفتن دعوت نامه را داشته باشید که بعد از آن امکان استفاده از این برنامه برای شما فراهم است و از سیستم درخواست آنلاین برای حضور در این برنامه استفاده می کنید. باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که الزامات برنامه اسکیل ورکر کانادا در مورد بسیاری از استانهای این کشور ثابت هستند و تغییرات جزئی در آنها وجود دارد. با این وجود سعی کنید که با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را برای هر کدام از این استان ها راهنمایی کنند.

برنامه اسکیل ورکر کبک

استان کبک برای گرفتن مهاجر و استفاده از برنامه اسکیل ورکر به نوعی تافته جدا بافته شناخته می شود. در این استان خبری از سیستم اکسپرس اینتری نیست و برنامه جداگانه‌ای با معیار های متفاوت نسبت به سایر استان های کانادا تعریف کرده است. البته شرایط متفاوت استان کبک و زندگی راحت در این استان باعث می‌شود که تعداد افراد متقاضی در آن بسیار بیشتر باشند.

برای استفاده از این برنامه و گرفتن مجوز ورودی به استان کبک باید مراحل زیر را دنبال کنید:

در پرتال آریما (Arrima) یک صفحه کاربری برای خود ایجاد کنید. این سیستم در سال ۲۰۱۸ توسط استان کبک به عنوان جایگزین اکسپرس انتری معرفی شده است و کسانی که قصد استفاده از برنامه اسکیل ورکر کبک را دارند باید حتماً از این سیستم استفاده کنند.

در گام بعدی باید از طریق پروفایل خود و پرتال Mon Projet درخواست استفاده از برنامه اسکیل ورکر را ثبت کنید و تمامی مدارک و رزومه خود را ثبت کنید. در این سیستم به شما اجازه داده می شود که هزینه درخواست به صورت آنلاین پرداخت کنید و در شرایط مختلف تغییراتی در وضعیت رزومه خود ایجاد کنید.

بعد از دریافت دعوتنامه می‌توانید در همان سیستم درخواست اقامت دائم کانادا را داشته باشید و آنها بعد از بررسی وضعیت شما، جواب نهایی را خواهند داشت.

شرایط استفاده از برنامه اسکیل ورکر کبک

اگر چه سیستم ورودی و ثبت نام در برنامه نیروی کار ماهر استان کبک نسبت به برنامه‌های فدرالی تفاوت هایی داشت، اما تا حدود زیادی معیارهای پذیرش نیرو در این سیستم با همان سیستم قبلی یکسان است. در این سیستم باز هم مواردی مانند تحصیلات و تجربه کاری و همچنین مهارت زبان و سن در اولویت هستند و تنها میزان امتیاز آنها با یکدیگر متفاوت است.

به عنوان مثال، در این سیستم برای مهارت زبان ۲۲ امتیاز در نظر گرفته شده و پیشنهاد شغلی معتبر هم ۱۴ امتیاز دارد. همچنین در این سیستم باز هم مواردی مانند سازگاری در نظر گرفته شده که با توجه به شرایط همسر شخص متقاضی و فرزندان او امکان گرفتن ۲۵ امتیاز در اینجا وجود دارد. در نهایت فرد درخواست دهنده اگر مجرد باشد باید حداقل ۵۰ امتیاز و اگر متاهل باشد باید حداقل ۵۹ امتیاز کسب کند.

جمع بندی

همانطور که در بندهای قبلی دیدید برای استفاده از برنامه اسکیل ورکر کانادا شرایط خاصی لازم است و با توجه به اینکه شما برای کدام استان درخواست دهید و چه شرایطی داشته باشید ممکن است کار شما آسان یا سخت باشد. در این مسیر داشتن مهارت و تجربه در یک زمینه کاری خاص و همچنین تحصیلات و مدرک زبان اصلی ترین معیارها برای موفقیت هستند. در عین حال ما هم در گروه طنین گشت در کنار شما هستیم تا در این مسیر به شما کمک کنیم و شرایط مهاجرت به کانادا را برای شما آسان تر کنیم.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ارسال نظر

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.

1 × چهار =